Pre rodičov

Prečo ísť v lete do detského tábora?

Na Slovensku je veľmi nízka úroveň organizovanosti mládeže. Tento fakt sa podieľa aj na vzrastajúcej kriminalite mládeže, vzniku závislostí na alkohole či drogách. Problém je obrovský v mestách aj na dedinách. Skupinky mladých ľudí trávia svoj čas posedávaním na lavičkách, bezcieľnym blúdením, ako aj vysedávaním v krčmách. Rodičia často ani netušia, ako v skutočnosti ich dieťa trávi svoj čas.
 
 

A aké sú vlastne v meste alebo na dedine možnosti? Pozerať si mestské atrakcie? Alebo chodiť každý deň k jazeru? Kamaráti sú často odcestovaní, preto aj detské ihriská, parky, výstavy, kiná a výlety do okolia môžu byť nezaujímavé. A  stráviť u starých rodičov celé leto tiež nie je pre dorastajúcu mládež veľmi populárne.

Ako huby po daždi  vyrástli počítačové herne s akčnými hrami, v ktorých dnešná mládež necháva svoje vreckové.

"Prvákom, druhákom stačí, ak navštívia kamaráta, spolužiaka. Tam je to zorganizovanie voľna cez prázdniny jednoduchšie. Môžu však bez dozoru niečo vyviesť." tvrdí psychológ Peter Sklár a dodáva: "Deti v predpubertálnom veku sú už samostatnejšie. Čoraz častejšie však vyhľadávajú spoločnosť. Rodičia im oveľa ťažšie zorganizujú deň."

Záchranou sú do istej miery centrá voľného času, ktoré pre deti po celý rok pripravujú rôzne aktivity. "Ale  program centier sa v mnohom nelíši od bežných dní, ktoré trávia deti v školách, potom v školských družinách (kluboch detí) a napokon v rodinách. Tieto dni skôr kopírujú a deti takto neprežijú prázdniny so všetkým, čo k nim patrí", tvrdí psychológ Peter Sklár.

Deti by si mali cez prázdniny odpočinúť a načerpať veľa energie. Ani nie tak fyzickej, ako práve psychickej - teda zmenou prostredia a netradičnými aktivitami. Pobytové detské letné tábory sú azda najlepším variantom strávenia prázdninového času. Tábory majú rôzne zamerania a pripravia deťom nezabudnuteľné zážitky v novom kolektíve. Sú zamerané najmä na rozvoj a harmonizáciu osobnosti, deti sa učia spolu vychádzať a akceptovať sa navzájom. Oddieloví vedúci sa snažia individuálne dostať na povrch to, čo je v nich pozitívne, deti sa naučia komunikovať s rovesníkmi a nájsť si miesto v kolektíve.

"Mnohé sú prvýkrát bez rodičov a keď zistia, že môžu veci vyriešiť aj samy, pomáha im to aj v škole. Získajú odvahu hovoriť o svojich problémoch, pocitoch, vedia sa lepšie presadiť. Rodičia zrazu zistia, že ich deti majú kapacity, o ktorých oni ani netušili.“ tvrdí liečebná pedagogička Mária Takáčová z Centra výchovnej a psychologickej prevencie.

Tábory tvoria pre väčšinu z nás, ktorí sme aspoň jeden kedysi absolvovali, nezabudnuteľnú kapitolu nášho detstva. V tábore deti nájdu nových kamarátov, prvé lásky, rozvíjajú v sebe skryté schopnosti a osmelia sa v kolektíve. Pocit pri ocenení v niektorej z množstva táborových súťaží je pre deti ozaj nenahraditeľný.

Najmä na prvý tábor by malo mať dieťa dobré spomienky. Tábory sú u nás organizované cestovnými kanceláriami, centrami voľného času alebo neziskovými organizáciami. Je dôležité vedieť si vybrať. Treba prihliadať na kvalitu programu, ale predovšetkým na tím vedúcich. V dnešnej dobe sa v táboroch využívajú v hojnom počte celotáborové hry, ktoré vyzerajú dobre a deťom sa páčia, ale častokrát sa v nich nepresadia deti so slabším sebavedomím. Preto je dôležité nezabúdať na individuálny prístup, ktorý môžu zabezpečiť len sociálne a emocionálne vyspelí vedúci s veľkou dávkou empatie.                                                                                                                                     

Často kladené otázky rodičov a odpovede...

Často kladené otázky rodičov na tému táborov s odpoveďami.

1. Za čo vlastne rodič platí? Čo všetko je v cene?
V cene sú všetky náklady spojené s táborom a tie má každá organizácia pomerne odlišné.

Najväčšiu časť z ceny tvorí ubytovanie a strava. Ideálnym táborovým ubytovaním je najmä pre menšie deti veľká murovaná chata s dvoj až štvorposteľovými izbami a vlastným sociálnym zariadením. Ubytovanie v chatkách poteší najmä staršie deti, zistite si však, či chatky majú vlastné sociálne zariadenie. Stanové tábory sú cenovo výhodné, ale sú vhodné najmä pre staršie deti. Informujte sa, kde sa areál nachádza. Oveľa zaujímavejší program sa dá pripraviť v peknej prírode, než v dedinskom či mestskom prostredí. Samozrejmosťou by mala byť veľká spoločenská miestnosť a športové ihriská.

Zistite si, či cena zahrňuje dopravu. Na prvý pohľad lacný tábor by sa mohol predražiť, pokiaľ by ste mali dieťa dopraviť autom. Väčšina táborov má zabezpečenú dopravu z veľkých miest.

Cena tábora by určite mala zahŕňať kvalifikovaného zdravotníka, najlepšie lekára v praxi. Najmä pri väčších táboroch nad 100 detí je vhodné, aby zdravotníci boli aspoň dvaja, pretože časť tábora môže ísť, napríklad, na výlet a časť môže mať program v areáli.

Zistite si, či cena zahŕňa DPH a poistenie. Najmä pri zahraničných táboroch môže táto položka zdvihnúť cenu. Každá cestovná kancelária musí mať poistenie aj proti insolventnosti (krachu cestovnej kancelárie), pri ostatných organizátoroch (ako sú napríklad občianske združenia) sa musíte spoliehať na ich dobré referencie.

Opýtajte sa, či sú v cene zahrnuté celodenné výlety. Ak deti navštívia, napríklad, výstavu alebo kúpalisko, či je potrebné doplácať za lístky, prípadne pri jazdeckých táboroch hodiny jazdy na koni.

Na záver si nezabudnite jednotlivé tábory porovnať podľa prepočtu ceny za 1 deň. Podľa dotazníkového prieskumu na našej stránke si cenu prepočíta iba 19,90% rodičov.

Na čo sa rodičia podľa prieskumu najčastejšie zvyknú informovať pri cene tábora:

cena na jeden deň pobytu

19,90%

dodatočné výdavky v tábore

49,21%

či cena zahŕňa dopravu

23,56%

či cena zahŕňa DPH

7,33%

2. Podľa akých kritérií sa vyberajú inštruktori, ktorí strážia deti?
Každá organizácia má iné kritériá na výber inštruktorov do tábora. V prípade klubov, spolkov a združení ide väčšinou o ľudí, ktorí do daného tábora chodili ešte ako deti. V prípade cestovných kancelárií sa často robí nábor cez médiá a inštruktori sa spoznávajú na špeciálnych sústredeniach. Skúste sa opýtať, či sa inštruktori stretnú pred táborom kvôli príprave programu.

Organizátor by pred táborom mal mať stanovené jasné ciele a dôkladne pripravený program. Inštruktor, ktorý vedie oddiel v tábore, nemusí mať špecializovanú školu, dokonca ani veľké skúsenosti s táborovými hrami. Najdôležitejšia je zodpovednosť, vzťah k deťom, záujem pracovať a schopnosť začleniť sa do kolektívu. Takýto človek si väčšinou nenárokuje honorár za svoju prácu v tábore.

Na základe dotazníkového prieskumu rodičom záleží najmä na zodpovednosti (40%) a nadšení pre prácu s deťmi (30%). Menej im záleží na zmysle pre humor a pozitívnom myslení inštruktorov (17%) a dlhoročných skúsenostiach s prácou s deťmi (12%). Takmer nikto nevyžaduje pedagogické vzdelanie (1%).

3. Kedy je vhodná doba objednať  si tábor?
Väčšina organizátorov by sa zhodla na tom, že najlepšie je vybrať a zaplatiť tábor čo najskôr (február). Vtedy niektoré organizácie poskytujú aj rôzne zľavy a vďaka platbe vopred vedia kvalitnejšie pripraviť organizáciu tábora. Ak sa rozhodnete vyberať si tábor až v júni, budete mať síce možnosť vybrať si z bohatšej ponuky, ale tie najlepšie miesta budú už obsadené. Preto, ak už ste rozhodnutí, do akého tábora chcete dať svoje deti, je najlepšie si tábor objednávať čo najskôr. Prípadne si ho rezervovať a zaplatiť iba zálohu.

4. Aké požiadavky musí spĺňať hygiena v táboroch a kto na ňu dohliada?
Každý tábor musí dodržiavať prísne hygienické pravidlá a môže byť navštívený hygienickou kontrolou. Ak by ste mali akékoľvek podozrenie z porušenia hygieny, informujte sa o podrobnostiach u organizátora.

5. Jedálny lístok - aké musí spĺňať kritéria strava?
Opýtajte sa organizátora, či Vám vie poskytnúť jedálny lístok. Strava by mala byť vyvážená a správne kombinovaná. Ideálne je, ak sa strava podáva aspoň 5x denne a je prísne dodržaný pitný režim. Každé dieťa by malo mať prístup k tekutinám počas celého dňa, hoci aj vo vlastnej fľaške. Občas sa stáva, že posledný obed v tábore dostanú deti slávnostný vyprážaný rezeň alebo iné ťažké jedlo. To môže mať za následky nevoľnosť v autobuse.

6. Podľa čoho poznáme, či je tábor seriózny?
Jediným meradlom serióznosti organizátora je skúsenosť a odporúčania vašich známych. Spokojnosť odrekreovaných detí je mnohokrát aj jedinou zárukou pri výbere tábora. Veľa vám napovie aj prístup organizátora, keď sa dodatočne informujete, napríklad, o programe v tábore. Všeobecne by sa dalo konštatovať, že čím viac informácií uvedie organizátor na svojich propagačných letákoch a čím menej sa vás snaží zviesť na prvý pohľad nízkou cenou, ktorá rastie s rôznymi príplatkami, tým môžete mať väčšiu istotu, že ide o seriózneho organizátora. Všeobecne platí, že do dobrého tábora sa vaše dieťa bude chcieť vrátiť aj o rok.

7. Reklamačné podmienky ...
Na detský tábor sa dajú uplatniť všeobecne platné reklamačné podmienky. Prakticky však jedinou istotou ostáva dôvera a skúsenosť.
Pri objednávaní tábora sa najmä informujte na storno poplatky. Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú sprostredkovanie poistenia storna (napr. choroba dieťaťa).

8. Čo s problémovým dieťaťom, ktoré, napríklad, veľa plače?
Najmä deťom, ktoré sú v tábore prvýkrát, sa stáva, že plačú za svojimi rodičmi. Informujte sa, aké má organizátor skúsenosti s takýmito deťmi a pokúste sa vybrať radšej tábor pre menšie deti. Alternatívou môže byť  kombinovaný tábor aj pre rodičov, ale najväčšie zážitky a skúsenosti si deti odnášajú, ak sú po celý čas iba v kruhu svojich rovesníkov. Je veľmi dôležité písomne informovať organizátora tábora o problémoch (zdravotných a iných) ktoré má vaše dieťa. Je nevyhnutné, aby bol táborový zdravotník písomne informovaný o všetkých liekoch, ktoré si vaše dieťa berie so sebou (aj keď si ich vie samo podávať).

9. Môžu poslať dieťa domov, keď niečo vyvedie?
Inštruktori nemajú právo používať telesné tresty, musia dodržiavať deklaráciu práv dieťaťa. Organizátor ale môže poslať dieťa domov na náklady rodiča pri akomkoľvek porušení táborového poriadku. Každé dieťa aj rodič by sa mal vo vlastnom záujme s táborovým poriadkom vopred oboznámiť.

Ak ste medzi otázkami nenašli tú svoju, napíšte nám.

zdroj: https://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11016432&p1=11033231

 

Odborníci radia: mobily treba nechať doma 

Deti si so sebou často berú svoje mobilné telefóny, aby zostali v kontakte s rodičmi a kamarátmi. Odborníci však varujú, že mobil do tábora nepatrí. Deti by si mali predovšetkým nájsť nových kamarátov, komunikovať „naživo“ so svojimi rovesníkmi. Nie je správne, ani keď rodičia svojim deťom neustále telefonujú, pretože tým narúšajú výchovný proces a citové väzby s vychovávateľmi.

  • mobil a vôbec všetky hodnotnejšie predmety (šperky, rádiá, ...) sa v tábore rýchlo stanú dôvodom plaču, ak ich niekto dieťaťu ukradne alebo ak sa pokazia,
  • keď v napínavom športovom boji či pri riešení hlavolamu, ktorým môže deti nájsť poklad zaznie melódia zvonenia mobilu, romantika aj zážitok sú hneď fuč,
  • ak večer príde v najmenšom oddieli zaslzená chvíľka spomienok na maminu (ktorá sa normálne rieši veselou rozprávkou alebo rozprávaním sa s vedúcim ;) či s kamoškami), mobil v ruke a mamin hlas na druhom konci telefónu zmenia krátku chvíľku na zaslzený celý večer. A to by ste neverili, čo všetko také rozľútostené telefonáty dokážu pokaziť!
  • ak má Vaše dieťa mobil a jeho kamaráti nemajú, možno si budú chcieť aj oni zatelefonovať rodičom alebo kamarátom. Tak sa môže stať, že z niekoľko desiatkového € kreditu za dva týždne neostane nič.